top of page

Vyber si to správné víno

Aktualizováno: 11. 3. 2021


Na internetu je k nalezení mnoho o tom, jaká jsou základní členění vína, a jak se ve vínech nějak zorientovat. Dočtete se informace o tom, že jsou vína bílá, růžová nebo červená, že záleží na zbytkovém cukru a tak dělíme vína na suchá, polosuchá, polosladká a sladká.Ten z vás, kdo už někdy nějaké to víno pil, jistě ví, jestli dává přednost vínu sladšímu či si spíš vychutná ta suchá a jestli mu jsou bližší vína bíla nebo červená.


V tom by asi takový problém nebyl. Ale jak poznat, které víno je dobré, a které tak podle etikety a počtu medailí může jen vypadat?


Nade všechny rady je samozřejmě ideální víno ochutnat dříve, než si ho koupíte. To ale není vždycky možné, a tak je dobré se o vínu vždy něco dozvědět.


Pro nákup vína nedoporučujeme supermarkety, tam se dobré víno najde zřídkakdy a nikdo vám tam s ním neporadí. Na vína se specializuje několik kvalitních e-shopů, na kterých většinou dohledáte informace o vinařství i podrobnou specifikaci k vínům. Špatné rozhodně nejsou ani vinotéky, ale samozřejmě i tady může být rozdíl v kvalitách vína i personálu.


A co by vás mělo zajímat? Kde se vinařství nachází, jak daný vinař pracuje, jaké odrůdy zpracovává a pak samozřejmě dostatek informací o konkrétním víně - jakým uzávěrem je opatřeno, procenta alkoholu, gramy zbytkového cukru nebo i na jakém podloží víno rostlo, v jakém sudu víno zrálo, či do jakého roku je možné víno archivovat. Užitečný je také slovní popis, díky kterému si lépe představíte, jak takové víno chutná. Specifikace mohou obsahovat i informace o tom, s jakými jídly se hodí víno párovat. Ne ke každému bílému masu totiž sedí každé bílé víno a naopak.


Uzávěry vína můžeme základně dělit na šroubovací zátky a korkové uzávěry. Není tomu tak, že by vína se šroubovací zátkou byla nějak horší. Například pro provoz v restauracích je taková šroubovací zátka mnohem praktičtější, takže pokud sem vinař dodává, na běžných vínech ji využívá. Šroubovací zátku ale nenajdete na vínech, která jsou určena k archivaci. Jsou to vína s dlouhodobějším potenciálem a těm korek pomůže po tuto delší dobu dýchat. Každopádně se tedy šroubovacích uzávěrů bát nemusíte.


Zbytkové cukry vám mohou hodně napovědět něco o sladkosti vína - sladká vína mají nejméně 45 g zbytkového cukru na litr vína, u polosladkých vín je to pak maximálně 45 g na litr vína. Polosuchá vína se pohybují od 4,1 do 12 gramů na litr a suchá vína budou obsahovat maximálně 4 gramy cukru na litr vína. I vy, kteří máte rádi sladší vína si ale můžete pochutnat na některých suchých vínech, a to v případě, že jsou ovocnější, ta jsou pak dobře pitelná a ovocitá chuť v nich sladkost nahrazuje. Hezkým příkladem je třeba Weisser Burgunder z vinařství KNEWITZ tam je to přesně tak.


Podloží je pro víno velice důležité, protože se odráží na výsledné chuti vína. Například vápenec, na němž vyrůstají rieslingy z našeho vinařství KNEWITZ se v těchto vínech projevuje až takovým “perlením”, vlastně mineralitou. Tu vápenec vkládá do vinné révy, která z něj vyrůstá. Břidlicové podloží, které můžeme najít například v našem vinařství Wachter-Wiesler z rakouské oblasti Burgenland, dává vínům charakteristicky železitou chuť. Jasným příkladem je osobitá frankovka Béla-Jóska z tohoto vinařství, která obsahuje hrozny z podoblastí Deutsch Schützen a Eisenberg, pro něž je právě břidlicové podloží typické.


Sud je další chuť významně ovlivňující položka. Velmi odlišně bude chutnat víno, které fermentovalo (zrálo) čistě jen na nerezovém sudu a výrazně jiné bude to víno, které zrálo čistě na dubovém sudu. Hru v chuti vína hrají také velikosti sudů. Více o sudech a jejich vlivu na chuť vína si můžete přečíst ZDE.


S archivací vín je to následovně. Ne každé víno je k archivaci vhodné. Vína se šroubovací zátkou se mohou většinou uchovávat maximálně do 5 let. Pokud byste hledali vína vhodná pro delší archivaci, je lepší si nechat poradit od profesionálních prodejců nebo sommeliérů. Víno, které je pro delší archivaci vhodné je od samého začátku vinařem takto vyráběno. Musí mít v sobě tedy vhodný potenciál ke zrání a po letech uskladnění musí na chuti gradovat.


Slovní popis k danému vínu by měl o jeho chuti vypovídat hodně a měl by jej vždy tvořit někdo, kdo víno sám ochutnal. I když je chuť každého člověka jedinečná, pomůže vám se zorientovat právě třeba v tom, zda je víno ovocité nebo naopak hodně ostré, zda má nějakou specifikaci vzniklou během kvašení a zkrátka, jak by na vás mělo orientačně chuťově působit.


Jak vinař pracuje nebo co vyznává je důležité pro ty, kdo upřednostňují bio či biodynamická vína oproti “normálním” nešetrně pěstovaným i zpracovávaným vínům. Díky šetrně pěstovaným i zpracovávaným vínům si můžete ušetřit nejen bolest hlavy, ale také dostat do těla vitamíny namísto chemických látek. Taková vína si přirozeně získávají na oblibě.


Samozřejmě by se dalo říci, že kvalitu určující je také cena. Není možné koupit kvalitní víno za 70 korun. Ale na dobré víno není nutné vynaložit hned tisícovku. Dobré víno lze koupit už i kolem 200,- Kč. Z naší zkušenosti můžeme také říci, že medaile na vínech mohou být někdy jediným “zlatem”, které lahev obsahuje.


Ideální jsou také akce, které různé e-shopy či vinotéky dělají, kde můžete vína přímo ochutnat a dozvědět se i mnoho informací. O našich akcích dáváme pravidelně vědět na Facebooku i Instagramu, tak se stavte ;-)


A na zdraví!


bottom of page